Ogłoszenie tematu XVI Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny

Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut" w Zielonej Górze oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida ogłaszają XVI Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny. Tegoroczna edycja konkursu będzie przebiegać pod hasłem „Celebryci".


Tym razem rysownicy zajmą się dość młodym zjawiskiem jakim jest funkcjonowanie w życiu społecznym różnych narodów tzw. celebrytów. Każdy zakątek świata ma swoje lokalne gwiazdy, nie brak też takich, które zna cały świat.
Zgodnie z definicją sformułowaną przez Daniela Boorstina w 1961 roku celebryta to osoba, która jest znana z tego, że jest znana.


Umiejętnie wykreowane osoby i wydarzenia stają się często bardziej „prawdziwe" niż ich rzeczywista waga i znaczenie. Wszechmocne środki masowego przekazu, za przyzwoleniem, bądź niejednokrotnie sprowokowane przez samych celebrytów potrafią wszystko.


Reklama, autoreklama, budowanie wizerunku, autopromocja są dziś wszechobecne. Celebryci stają się produktem do sprzedania mediom, i wraz z nimi obopólnie czerpią korzyści.


Wachlarz możliwości dzięki którym media zwracają uwagę na daną osobę jest szeroki, potrzeba zaś nowego zaskakiwania odbiorców coraz większa, bo wszystko już było...Za gwiazdkami „reality show" podążają aktorzy, idole, sportowcy, ludzie mediów. Plusy wynikające z bycia celebrytą dostrzegają także pisarze, politycy, a nawet niekwestionowane tradycyjne autorytety.


Co o tym myślą rysownicy satyryczni z całego świata?
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.

 regulamin i karta zgłoszenia