XIX Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny "Pieniadze" - IMPREZY FINAŁOWE

XIX Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny ph. „Pieniądze" - IMPREZY FINAŁOWE

Pokonkursowa wystawa najlepszych rysunków na czele z nagrodzonymi jest z pewnością jedną z atrakcji dla mieszkańców Zielonej Góry i gości. Możemy ją oglądać w holu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze od 4 do 30 września.
Zaprezentujemy tam 110 najlepszych rysunków wybranych spośród 769 prac, 243 autorów, nadesłanych na konkurs z 45 krajów. Rysunki, wykonane różnymi technikami, konsekwentnie prezentują wysoki poziom artystyczny. Wystawę, katalog oraz cały konkurs patronatem artystycznym objęło Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury oraz Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie.
Temat tegorocznego konkursu okazał się uniwersalny i niezmiernie inspirujący. Rysownicy udowadniali, że światem rządzi pieniądz i z pasją interpretowali różnorodne sytuacje związane z brakiem pieniędzy lub nadmiernym bogactwem, mnożeniem majątków lub traceniem fortun, gonitwą za gotówką, jak i lekceważącym do niej stosunkiem. Słowem dobrodziejstwem i przekleństwem posiadania lub braku pieniędzy. Na rysunkach pojawiła się więc paleta przeróżnych okoliczności dobrych i złych, jakie w związku z istnieniem pieniędzy przypadną nam w udziale - na szczęście mocno przejaskrawionych i karykaturalnych. Na oglądających oprócz uśmiechu czeka więc spora dawka refleksji, bowiem nic tak chyba nie rozpala emocji jak pieniądze.

Na wystawie można obejrzeć m.in. 4 rysunki nagrodzone przez międzynarodowe jury konkursu, któremu przewodniczył czeski grafik i rysownik, członek Czeskiej Unii Karykaturzystów Jiři Srna, a także 8 prac nagrodzonych przez instytucje sponsorujące konkurs. Mamy nadzieję, że tegoroczny temat i sposób jego interpretacji spodobają się również Państwu.

Jak co roku w gmachu Biblioteki odbędzie się także impreza finałowa Konkursu na Rysunek Satyryczny. Podczas gali, 30 września (sobota) o godzinie 17.00 nastąpi podsumowanie artystycznych osiągnięć uczestników i uroczyste wręczenie nagród. Można też będzie obejrzeć najnowszy pokonkursowy katalog.
Zainteresowanych żartem rysunkowym zapraszamy również na wystawę autorską prac Constantina Sunnerberga z Belgii, tegorocznego laureata Biura Wystaw Artystycznych w konkursie na rysunek satyryczny. Finisaż nastąpi w gmachu BWA 30 września o godzinie 16.00.

Na wszystkie powyższe wydarzenia serdecznie zapraszamy.